Meteorologia

szkwal

Oto kilka polecanych stron z prognozami pogody przydatnymi dla żeglarzy:

www.windguru.cz

www.augustyna.pl/prognozy/

www.meteo.pl/

www.pogodadlazeglarzy.pl/

www.zagle.pogodynka.pl/

 

 

 

Oto kilka przydatnych definicji:

Wiatr – ruch mas powietrza wywołany różnicą ciśnień atmosferycznych. Masy powietrza przemieszczają się z obszarów o wyższym ciśnieniu do obszarów o ciśnieniu niższym (wiatr wieje zawsze z wyżu do niżu), podlegając sile odchylającej (siła Coriolisa), sile tarcia i sile odśrodkowej.

Szkwał – nagły, krótkotrwały (np. kilkuminutowy) wzrost prędkości wiatru (niekiedy powyżej 60 węzłów!), często połączony ze zmianą jego kierunku. Zjawisku może towarzyszyć gwałtowny opad deszczu (niekiedy także gradu) i burza. Najczęściej powstaje przed frontem chłodnym. Jego zwiastunem jest najczęściej chmura cumulonimbus, ciemna i silnie postrzępiona od dołu.

Bryza morska (dzienna) – wiatr wiejący w ciągu dnia od morza w kierunku lądu. Powstaje w wyniku różnicy ciśnienia nad obszarem lądowym i wodnym, w efekcie ich ogrzewania promieniami słonecznymi. Nad silnie ogrzanym lądem ciśnienie jest niższe niż nad wodą.

Bryza lądowa (nocna) – wiatr wiejący w nocy od lądu w kierunku morza. Jest odwrotnością bryzy dziennej. W nocy nad szybko stygnącym lądem, ciśnienie jest wyższe niż nad obszarem wodnym.