Grupy

Opis techniczny poszczególnych klas regatowych tutaj: 

 

Szkółka żeglarska 

Trener : Bartłomiej Guzowski
Szkółka żeglarska to najliczniejsza grupa młodych żeglarzy. W szkółce żeglarskiej dzieci żeglują w kilku podgrupach. Szkółka żeglarska to pierwszy krok w rozpoczęciu szkolenia regatowego, tu dzieci uczą się podstaw z zakresu prowadzenia łódki. Szkółka żeglarska jest również dla dzieci zainteresowanych żeglowaniem rekreacyjnym, oraz tych myślących o zrobieniu w przyszłości patentu żeglarskiego. Dzieci w szkółce żeglują na jachtach klasy Optimist. Zajęcia odbywają się w bazie regatowej w Nieporęcie nad Zalewem Zegrzyńskim w soboty i niedzielę po 3 h.
W szkółce żeglują dzieci między 6 a 12 rokiem życia.

Szkółka regatowa Optimist C
 Trener: Michał Tracz
Pierwszy krok w szkoleniu regatowym. Zawodnicy żeglują na jachtach klasy Optimist. Każde dziecko posiada przydzieloną klubową łódkę, w pełni wyposażoną ( kadłub, płetwy, rury, żagiel, pokrowiec, wózek , drobny osprzęt, kamizelka asekuracyjna) Szkolenie obejmuje doskonalenie umiejętności prowadzenia jachtu ( które nabyli w szkółce żeglarskiej) oraz przygotowanie  praktyczne i teoretyczne do udziału w regatach.
Zawodnicy w sezonie letnim  trenują 10 h tygodniowo nad Zalewem Zegrzyńskim w naszej bazie regatowej w Nieporęcie.  Zawodnicy biorą udział w pierwszych regatach międzyklubowych.
Zawodnicy w grupie to maksymalnie 10 dzieci między 7 a 10 rokiem życia.
Grupa Optimist B – grupa regatowa 
Trenerzy prowadzący grupę: Czapski Dariusz
Wyczynowa grupa sportowa:) Całoroczny plan szkolenia zakłada treningi  weekendowe w Polsce , zgrupowania przed starowe, obozy w trakcie wakacji. Udział w najważniejszych regatach w Polsce oraz wyjazdy za granice w czasie zimy.
W sezonie zimowym prócz wyjazdów  treningi ogólnorozwojowe , basen i teoria.


Grupa Optimist A – grupa regatowa
 Planowany nabór do grupy na Sezon 2022


Grupa Laser
Trener prowadzący grupę: Rafał Wilk
Grupa zawodników ścigająca się na jednoosobowej klasie olimpijskiej zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Sama klasa Laser jest bardzo wymagającą i rozwojową klasą dla zawodników o indywidualnych umiejętnościach i aspiracjach, dzięki czemu jest jedną z najbardziej popularnych klas jednoosobowych na całym świecie. W tej grupie aktualnie znajdują się zawodnicy w przedziale wiekowym między 13 a 17 lat, którzy mogą startować jeszcze we wszystkich kategoriach juniorskich. Wszyscy zawodnicy ukończyli wieloletni cykl szkolenia w klasie Optimist oraz innych klasach przygotowawczych.Kalendarz szkoleniowy zawodników obejmuje ok. 150 dni na wodzie. Głównymi zawodami, do których dążą zawodnicy są: Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży,
Mistrzostwa Polski Juniorów, Mistrzostwa Europy i Świata Juniorów. Tryb szkoleniowy w grupie dzielimy ze względu na indywidualne predyspozycje fizyczne zawodników oraz na 3 różne wielkości żagla jakimi dysponuje klasa Laser:
Laser 4,7 (4,7 m): Dla najmłodszych zawodników zaczynających przygodę z klasą Laser. Zawodnicy mogą ścigać się w zawodach ogólnokrajowych oraz międzynarodowych w dwóch kategoriach wiekowych: under 16 oraz under 18. Optymalne predyspozycje dla zawodników to: ok. 55-65 kg oraz ok. 165-175 cm.
Laser Radial (5,76 m): Międzynarodowa klasa dla kobiet o statusie olimpijskim. Docelowa klasa dla kobiet oraz juniorska klasa dla mężczyzn. Optymalne predyspozycje dla zawodników to: ok. 60-75 kg oraz ok. 170-180 cm.
Laser Standard (7,06 m): Olimpijska klasa dla mężczyzn, wymagająca imponującego przygotowania fizycznego oraz umiejętności żeglarskich. Klasa docelowa dla mężczyzn, w której można ścigać się bez limitu wiekowego. Optymalne predyspozycje zawodnika to: ok. 75-85 kg oraz ok. 180-190 cm.

Grupa 420
Trener prowadzący grupę: Irmina Mrózek- Gliszczyńska

Grupa młodzieży w wieku 12-18 lat, która specjalizuje się w doskonaleniu współpracy w przygotowawczej klasie dwuosobowej typu slup – z grotem, fokiem, spinakerem oraz trapezem dla załoganta. Połączenie wyśmienitej zabawy z ciężką pracą w fajnej atmosferze daje wiele satysfakcji, a klasa oprócz walorów sportowych uczy jak współpracować, wymagać, ale też brać na siebie odpowiedzialność za drugą osobę. 420 przygotowuje młodzież do ścigania się w klasach olimpijskich jak 470 czy 49er, ale daje również podstawy do radzenia sobie ze wszystkimi jachtami rekreacyjnymi, turystycznymi itp, gdyż siły i zasady działania na żagle są bardzo podobne jak na większych jachtach z ożaglowaniem typu slup.

Grupa 420 zazwyczaj składa się z dobrych optymiściarzy, lequipiarzy, cadeciarzy chcących rozwijać swoją żeglarską karierę, lecz nie ma przeciwskazań, aby ambitni i usportowieni zaczynali szkolenie żeglarskie od 420 na pozycji załoganta u doświadczonego już sternika.
Kalendarz roczny wynosi około 100 – 150 dni treningowych podczas których wyjeżdża się na zgrupowania, regaty krajowe i międzynarodowe mistrzowskie.
Głównym celem wynikowym jest zdobywanie medali podczas Mistrzostw Polski Juniorów, które odbywają się co roku we wrześniu.
W 420 takie same żagle stosuje się dla dziewcząt i chłopców.
Powoduje to dość precyzyjne określenie masy ciała oraz wzrostu preferowanych zawodników grupy. Nie są to szablony poza które nie można wychodzić.
Są to statystyczne wymiary, które zagwarantują możliwość nauki radzenia sobie z ogarnięciem łódki nawet w najtrudniejszych warunkach:
Optymalna waga załogi od 100 do 125 kg. (Polski Związek Żeglarski sugeruje masę maksymalną załogi Kadry Narodowej na 118 kg)
Optymalny wzrost sternika ok 160 – 170 cm / waga 45 – 55 kg. Wysoki poziom wytrzymałość mięśni nóg i mięśni obręczy barkowej.
Optymalny wzrost załoganta ok 170 – 175 cm / waga  55 – 70 kg. Wysoki poziom siły, szybkości, gibkości, skoczności.

Grupa 470
Grupa zawodników żeglujących w dwuosobowej konkurencji olimpijskiej kobiet i mężczyzn. Najstarsza – docelowa klasa dwuosobowa sekcji żeglarskiej w rozumieniu wieku przeciętnego zawodnika.  W grupie trenują zawodnicy od ok 15 do ok 23 roku życia w kategorii młodzieżowców oraz seniorzy – bez limitu wieku.
Kalendarz roczny opiewa na minimum 150 dni na wodzie. Zwyczajowy plan roczny to udział we wszystkich krajowych regatach klasy 470 oraz w mistrzostwach Europy i/lub świata juniorów.
By dostać się do grupy najlepiej mieć doświadczenie regatowe z poprzedzających klas przygotowawczych oraz chęć rozwoju specjalistycznej sprawności żeglarskiej,  zdobywania wiedzy i doświadczenia. Klasa zaawansowana technicznie i wymagająca… Odpłacająca się za włożony trud ekspresowymi ślizgami po falach i wyprzedzaniem większości spotykanych jachtów.
Szkolenie w grupie 470, dzięki doświadczeniu nabytemu w pływaniu pod spinakerem z ożaglowaniem typu slup, z trapezem, otwiera drogę do żeglowania wielorakimi jachtami kabinowymi jak i na skiffach oraz na najszybszych jachtach w największych regatach świata.
W 470 takie same żagle stosuje się dla kobiet i mężczyzn.
Powoduje to dość precyzyjne określenie masy ciała oraz wzrostu preferowanych zawodników grupy. Nie są to szablony poza które nie można wychodzić.
Są to statystyczne wymiary, które zagwarantują możliwość nauki radzenia sobie z ogarnięciem łódki nawet w najtrudniejszych warunkach:
Optymalna waga załogi od 120 do 140 kg.
Optymalny wzrost sternika ok 170 – 175 cm / waga 55 – 65 kg. Wysoki poziom wytrzymałość mięśni nóg i mięśni obręczy barkowej.
Optymalny wzrost załoganta ok 180 – 185 cm / waga 65 – 75 kg. Wysoki poziom siły, szybkości, gibkości, skoczności.

Grupa MASTERS
Trener: Rafał Wilk
Grupa dla dorosłych chcących wspólnie trenować pod opieką trenera.  Zapraszamy :trwa nabór : ZAPISY MASTERS