O Nas

 

logo1

 

 

Sekcja żeglarska K.S. Spójnia Warszawa rozpoczęła swoją działalność w 1949 roku.

Od samego początku treningi i szkolenia odbywały się na rzece Wiśle. W czasach, w których było ciężko o możliwości pozyskania sprzętu sportowego członkowie sekcji sami budowali łodzie żaglowe, osprzęt i szyli żagle, na których brali udział w treningach i regatach. 

Po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 roku finansowanie sportu przez instytucje państwowe zostało w znacznym stopniu zredukowane, co też odbiło się w sposób negatywny a funkcjonowaniu sekcji.

 

W pierwszej połowie lat 80-tych Grzegorz Guzowski został wybrany na Komandora Sekcji żeglarskiej i pełnił tą funkcję do 2006 roku, zaś trenerami pracującymi w sekcji byli: Włodzimierz Kluczyński, Przemysław Seroczyński, Jerzy Jodłowski. Prowadzone było szkolenie na łodziach Cadet, 420, 470, Finn. Sekcja posiadała również silną grupę zawodników pływających na deskach z żaglem.

Od wielu lat nieustannie funkcjonuje grupa członków, którzy uprawiają żeglarstwo lodowe w klasie DN. Zawodnicy reprezentowali barwy naszego Klubu na arenie krajowej jak i międzynarodowej zdobywając medale Mistrzostw Warszawy i ustanawiali krajowe rekordy prędkości.

Sekcja zawsze borykała się z brakiem środków na utrzymanie: brak stałego finansowania etatów trenerskich, brak środków na zakup sprzętu i brak możliwości stworzenia odpowiedniej bazy nad Zalewem Zegrzyńskim.

Członkowie sekcji w celu pozyskania dodatkowych środków na utrzymanie organizowali kursy żeglarskie, rejsy, a także wypożyczali sprzęt żeglarski.

Pod koniec lat 80-tych, po odejściu z pracy trenerów, zostały zawieszone treningi w klasach sportowych i nabór dzieci do szkółki.

Impulsem do dalszego działania sekcji było zdobycie w 1988 roku brązowego medalu Mistrzostw Polski Juniorów w klasie Finn przez Edka Guenthera. W niedługim czasie Dominik Życki trenujący razem z Edkiem Guentherem zdobył złoty medal na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Trzebieży.

Przez wiele lat w sekcji żeglarskiej było kilku zawodników. Wyróżniającym się był właśnie Dominik Życki, który po wygraniu złota na OSM wielokrotnie zdobywał medale Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów jak również Mistrzostw Europy Juniorów w klasie Finn. Dominik reprezentował nasz kraj startując na łodzi klasy Star w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2008 i Londynie w 2012.


W sekcji żeglarskiej od 1997 roku po wielu latach braku naboru rozpoczęto szkolenia dzieci w klasie Optimist. Utworzono grupy regatowe A i B. Od 1999 roku sekcja żeglarska zaczęła się liczyć wśród klubów żeglarskich w rywalizacji sportowej dzieci i młodzieży i na liście Ministerstwa Sportu zajmowała 6 miejsce. Od 2000 roku nastąpił przyrost dzieci i młodzieży i rozwój kolejnych klas żeglarskich takich jak Laser Radial, Cadet, Europa, Finn, Deska z żaglem. Nastąpił również rozwój żeglarstwa w klasach turystycznych i międzynarodowych (Micro Proto i Micro Cruiser, Latający Holender).

 

W 2000 roku sekcja żeglarska uzyskała możliwość dzierżawy działki od Gminy Nieporęt dzięki czemu mogła rozpocząć tworzenie bazy regatowej dla zawodników nad Zalewem Zegrzyńskim.

Obecnie sekcja liczy 243 członków z czego osiemdziesięcioro dzieci i młodzieży uprawiających żeglarstwo na łodziach klasy Optimist, L’Equipe, Laser, 420, 470, Finn.

Prócz klas młodzieżowych w sekcji trenują i biorą udział w rywalizacji sportowej jachty kabinowe, zawodnicy klasy Finn w kategorii Masters, 505-tkarze, żeglarze lodowi ścigający się na bojerach.

Sekcja stawia na rozwój poprzez całoroczny nabór młodych adeptów żeglarstwa oraz półkolonie organizowane w czasie wakacji.

Staramy się o stworzenie nad Zalewem Zegrzyńskim bazę szkoleniowo – regatowej z prawdziwego zdarzenia, która umożliwi wychowanie przyszłych medalistów Mistrzostw Polski, Europy ,Świata i Igrzysk Olimpijskich w żeglarstwie. Myśląc o medalach w żeglarstwie dbamy o harmonijny i długofalowy rozwój kariery naszych zawodników. Czynimy to organizując treningi ogólnorozwojowe na sali gimnastycznej, pływalni, siłowni, stadionie lekkoatletycznym, ściance wspinaczkowej i w kilku innych miejscach. Prowadzimy cykl wykładów z teorii żeglowania, teorii sportu, przepisów regatowych i innych zagadnień teoretycznych. Zimą uczymy zawodników jazdy na nartach i snowboardach. `

Na dzień dzisiejszy kadra szkoleniowa składa się z 8 trenerów posiadających duże doświadczenie i wiele sukcesów sportowych osiągniętych z zawodnikami na arenie krajowej i międzynarodowej.

Zawodnicy i wychowankowie Spójni zdobywali i zdobywają medale Mistrzostw Polski we wszystkich prowadzonych przez nas klasach, od Optimista do łodzi klasy Star. Wśród sukcesów na arenie międzynarodowej są medale zdobyte na Mistrzostw Świata i Europy w klasach: L’Equipe, Laser 4.7, Laser Radial, Laser, Finn, Windsurfing , Star, Micro Proto i Micro Cruise . W Igrzyskach Olimpijskich startowali: Dominik Życki w klasie Star Pekin 2008 i Londyn 2012. Tomasz Stańczyk i Tomasz Jakubiak w klasie 470 Ateny 2004, Ania Weinzieher w klasie Laser Radial.