Sekcja żeglarska K.S. Spójnia Warszawa rozpoczęła swoją działalność w 1949 roku.

Od samego początku treningi i szkolenia odbywały się na rzece Wiśle. W czasach, w których było ciężko o możliwości pozyskania sprzętu sportowego członkowie sekcji sami budowali łodzie żaglowe, osprzęt i szyli żagle, na których brali udział w treningach i regatach. 
Po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 roku finansowanie sportu przez instytucje państwowe zostało w znacznym stopniu zredukowane, co też odbiło się w sposób negatywny a funkcjonowaniu sekcji.
 
W pierwszej połowie lat 80-tych Grzegorz Guzowski został wybrany na Komandora Sekcji żeglarskiej i pełnił tą funkcję do 2006 roku, zaś trenerami pracującymi w sekcji byli: Włodzimierz Kluczyński, Przemysław Seroczyński, Jerzy Jodłowski. Prowadzone było szkolenie na łodziach Cadet, 420, 470, Finn. Sekcja posiadała również silną grupę zawodników pływających na deskach z żaglem.
Od wielu lat nieustannie funkcjonuje grupa członków, którzy uprawiają żeglarstwo lodowe w klasie DN. Zawodnicy reprezentowali barwy naszego Klubu na arenie krajowej jak i międzynarodowej zdobywając medale Mistrzostw Warszawy i ustanawiali krajowe rekordy prędkości.
Sekcja stawia na rozwój poprzez całoroczny nabór młodych adeptów żeglarstwa oraz półkolonie organizowane w czasie wakacji.

Staramy się o stworzenie nad Zalewem Zegrzyńskim bazę szkoleniowo – regatowej z prawdziwego zdarzenia, która umożliwi wychowanie przyszłych medalistów Mistrzostw Polski, Europy ,Świata i Igrzysk Olimpijskich w żeglarstwie. Myśląc o medalach w żeglarstwie dbamy o harmonijny i długofalowy rozwój kariery naszych zawodników. Czynimy to organizując treningi ogólnorozwojowe na sali gimnastycznej, pływalni, siłowni, stadionie lekkoatletycznym, ściance wspinaczkowej i w kilku innych miejscach. Prowadzimy cykl wykładów z teorii żeglowania, teorii sportu, przepisów regatowych i innych zagadnień teoretycznych. Zimą uczymy zawodników jazdy na nartach i snowboardach.

Zawodnicy i wychowankowie Spójni zdobywali i zdobywają medale Mistrzostw Polski we wszystkich prowadzonych przez nas klasach, od Optimista do łodzi klasy Star. Wśród sukcesów na arenie międzynarodowej są medale zdobyte na Mistrzostw Świata i Europy w klasach: L’Equipe, Laser 4.7, Laser Radial, Laser, Finn, Windsurfing , Star, Micro Proto i Micro Cruise . W Igrzyskach Olimpijskich startowali: Dominik Życki w klasie Star Pekin 2008 i Londyn 2012. Tomasz Stańczyk i Tomasz Jakubiak w klasie 470 Ateny 2004, Ania Weinzieher w klasie Laser Radial.

Udostępnij
Skip to content